piątek, 24 marca 2017

Terenowe zajęcia badawcze nr 1 - wizyta w Aeroklubie Łódzkim im. kpt. pil. Franciszka Żwirki


Wizyta w Aeroklubie Łódzkim to kolejna faza zajęć związanych z lotnictwem i kolejna próba odpowiedzenia na pytanie "czemu to lata ?", to również możliwość sprawdzenia przez Młodych Odkrywców poznanej wiedzy i zdobytych umiejętności  podczas zajęć zorganizowanych na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.Terenowe zajęcia badawcze podzielone zostały na dopełniające się nawzajem części, w skład których wchodzą warsztaty zorganizowane w modelarni i hangarze. 


Zadania do wykonania w  modelarni pokazały jak ważne jest dla przyszłego pilota  budowanie modeli redukcyjnych i ich oblatywanie. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas tych prób, poznaje i rozumie on, prawa i zjawiska fizyczne pozwalające na  lot obiektu o gęstości większej od gęstości powietrza. Tego rodzaju przygotowanie zmniejsza prawdopodobieństwo doprowadzenia do sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu młodego pilota podczas samodzielnego lotu i jednocześnie pozwala wypracować mechanizmy ułatwiające radzenie sobie w trudnych sytuacjach.


Kolejnym punktem cyklu zajęć o lataniu była wizyta w hangarze, w którym stały, samoloty gotowe do startu. Odwołując się bezpośrednio do realnych konstrukcji lotniczych Młodzi Pasjonaci lotnictwa omawiali charakterystyczne i niezbędne  części pozwalające na oderwanie się od ziemi, oraz analizowali  sposób działania elementów przy pomocy których pilot steruje samolotem.


Jednym z zadań do rozwiązania  przez studentów Uniwersytetu Młodego Odkrywcy jest opracowania, zbudowanie i zaprezentowanie na Festiwalu Szkolnych Kół Fizycznych przyrządów pozwalających pilotowi określić prędkość oraz wysokość w trakcie lotu.




piątek, 10 marca 2017

Tak "polecieliśmy" w poniedziałek ....


Wystartowaliśmy wykładem pt. "Od Ikara do promu kosmicznego", który wygłosił dr Paweł Barczyński. Wprowadził on studentów Uniwersytetu Młodego Odkrywcy w świat marzeń o lataniu, sięgający niepamiętnych czasów. Prócz przedstawionej historii lotnictwa zaprezentował  również konstrukcje maszyn latających tych historycznych  i współczesnych. 
Kolejna część spotkania to doświadczenia sprawdzające hipotezy postawione przez Młodych Odkrywców dotyczące "czemu to lata". Eksperymenty przeprowadzili  w specjalnie skonstruowanych   tunelach aerodynamicznych.  
Z lewej mgr Michał Karbowiak i dr Piotr Skurski wśród 30 tuneli aerodynamicznych skonstruowanych dla Młodych Odkrywców. 
Zapraszamy do obejrzenia filmiku  z "pierwszego lotu" Młodych Odkrywców.

niedziela, 5 marca 2017

Od Ikara do promu kosmicznego - o odkrywaniu sztuki latania.


Już 6 marca 2017 r. o godz. 12.30 Studenci Uniwersytetu Młodego Odkrywcy spotykają się kolejny raz na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ. Tematyka tego spotkania jest, można by rzec, "odlotowa". Wykład przybliży odrobinę historię odkryć i postępu lotnictwa a zajęcia doświadczalne pozwolą eksperymentalnie sprawdzić "czemu to lata".
Studenci UMO przygotowują się w ten sposób od wizyty w Aeroklubie Łódzkim już za dwa tygodnie, 20. marca.

Foto: A.Glass "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939"  WKiŁ 1976,  LOTNIA II (z usterzeniem poziomym)