piątek, 24 marca 2017

Terenowe zajęcia badawcze nr 1 - wizyta w Aeroklubie Łódzkim im. kpt. pil. Franciszka Żwirki


Wizyta w Aeroklubie Łódzkim to kolejna faza zajęć związanych z lotnictwem i kolejna próba odpowiedzenia na pytanie "czemu to lata ?", to również możliwość sprawdzenia przez Młodych Odkrywców poznanej wiedzy i zdobytych umiejętności  podczas zajęć zorganizowanych na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.Terenowe zajęcia badawcze podzielone zostały na dopełniające się nawzajem części, w skład których wchodzą warsztaty zorganizowane w modelarni i hangarze. 


Zadania do wykonania w  modelarni pokazały jak ważne jest dla przyszłego pilota  budowanie modeli redukcyjnych i ich oblatywanie. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas tych prób, poznaje i rozumie on, prawa i zjawiska fizyczne pozwalające na  lot obiektu o gęstości większej od gęstości powietrza. Tego rodzaju przygotowanie zmniejsza prawdopodobieństwo doprowadzenia do sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu młodego pilota podczas samodzielnego lotu i jednocześnie pozwala wypracować mechanizmy ułatwiające radzenie sobie w trudnych sytuacjach.


Kolejnym punktem cyklu zajęć o lataniu była wizyta w hangarze, w którym stały, samoloty gotowe do startu. Odwołując się bezpośrednio do realnych konstrukcji lotniczych Młodzi Pasjonaci lotnictwa omawiali charakterystyczne i niezbędne  części pozwalające na oderwanie się od ziemi, oraz analizowali  sposób działania elementów przy pomocy których pilot steruje samolotem.


Jednym z zadań do rozwiązania  przez studentów Uniwersytetu Młodego Odkrywcy jest opracowania, zbudowanie i zaprezentowanie na Festiwalu Szkolnych Kół Fizycznych przyrządów pozwalających pilotowi określić prędkość oraz wysokość w trakcie lotu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz